Sakrament Małżeństwa

Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem
celem spisania protokołu przedślubnego, przynosząc następujące dokumenty:
1. Dowód osobisty
2. Aktualna metryka chrztu narzeczonych, stwierdzająca stan wolny (ważna jest 6 miesięcy)
3. Świadectwo Sakramentu Bierzmowania, o ile nie ma adnotacji w metryce chrztu
4. Ostatnie świadectwo z religii
5. Zaświadczenia o ukończeniu Kursu Przedmałżeńskiego, który odbywa się w następujących miesiącach:
02 - Zielona Góra, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
03 - Zielona Góra, parafia Najświętszego Zbawiciela
04 - Zielona Góra, parafia Matki Bożej Częstochowskiej
05 - Zielona Góra, parafia św. Franciszka z Asyżu
06 - Zielona Góra, parafia św. Jadwigi
08 - Zielona Góra, parafia Bożego Miłosierdzia
09 - Zielona Góra, parafia Ducha Świętego
10 - Zielona Góra, parafia św. Józefa Oblubieńca
11 - Zielona Góra, parafia św. Brata Alberta

6. Podanie nazwisk i adresów świadków ślubu, mogą to być osoby, które ukończyły 18 lat
7. Zaświadczenie kierownika miejscowego USC, stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa konkordatowego. Dokument z USC wymagany jest przy zawieraniu ślubów konkordatowych, tzn. małżeństw kościelnych ze skutkiem cywilnym i ważny jest 3 miesiące.
8. Potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniach Poradnictwa Rodzinnego. Dokument upoważniający do odbycia spotkań Poradnictwa Rodzinnego otrzymują narzeczeni na pierwszym spotkaniu w kancelarii parafialnej. Poniżej ośrodki Poradnictwa Rodzinnego:
Zielona Góra, Ducha Świętego, w poniedziałki g. 17.00
Zielona Góra, św. Brata Alberta, w czwartki g. 18.00-20.00, tel. 609 54 32 69
Zielona Góra, Najświętszego Zbawiciela, w środy, czwartki, piątki g. 18.00-20.00
Zielona Góra, Miłosierdzia Bożego, na tel. 68 388 18 03
Zielona Góra, św. Jadwigi, w czwartki i piątki g. 17.00-18.00
Zielona Góra, MB Częstochowskiej, w poniedziałki g. 18.00
Zielona Góra, św. Józefa Oblubieńca, g. 17.00-18.00 na tel. 608 52 28 62
Zielona Góra, Podwyższenia Krzyża św., we wtorki na tel. 68 320 81 47
Zielona Góra, św. Franciszka z Asyżu, na tel. 693 34 12 80
Czerwieńsk, na tel. 68 327 82 18
Ochla, na tel. 68 321 11 16

Spisanie protokołu przedślubnego i Sakrament Małżeństwa, może odbyć się w parafii narzeczonego lub narzeczonej, a nawet w innej parafii, ale za zgodą proboszcza narzeczonego lub narzeczonej. Podczas spisywania protokołu przedślubnego odbywa się rozmowa z narzeczonymi. Dzień przed planowanym ślubem, w piątek po Mszy św. odbywa się spotkanie w kancelarii parafialnej, podczas którego omawiane są obrzędy Sakramentu Małżeństwa.